Miliard uzależnionych palaczy

papieros elektroniczny

Na podstawie analiz wykonanych przez amerykańskich i australijskich naukowców z University Washington w Seattle i University of Melbourne wynika, że obecnie mamy na świecie około miliarda uzależnionych palaczy.

Pochodzenie palaczy

Znaczna część z nich pochodzi z krajów słabo rozwiniętych lub w tych, w których panuję bieda. Cofając się w przeszłość, jeszcze w latach 70 i 80. XX wieku Polska była w krajem, w którym odnotowano największą ilość palaczy. Wówczas nie istniały jeszcze popularne dziś, współczesne e-papierosy. Na dzień dzisiejszy sytuacja ta zmieniła się, jak wynika z analiz zauważono w naszym kraju spadek palaczy. Nie wszyscy jednak mają silną wolą i nadal pozostaję spora część palaczy, którzy nie tylko zatruwają siebie, ale wyniku biernego palenia, co roku na świecie uśmiercają ok. 600 tyś ludzi.

E-palenie i jego świadomość

e-palenieW ostatnich latach znaczny odsetek społeczeństwa, zrezygnował z tradycyjnych papierosów, przerzucając się na elektroniczne papierosy, w postaci urządzenia imitującego zwykłego papierosa. Takie urządzenie wyposażone jest w pojemnik na wymienny płyn tzw. liquid oraz źródło zasilania. Liqud do e-papierosa zawiera glikol propylenowy w proporcjach 50%-96%, glicerynę oraz niekiedy niewielkie ilości nikotyny. E-papierosy przede wszystkim nie zatruwają środowiska, w wyniku, czego bierne palenie nie zagraża osobą trzecim, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych papierosów. E- papieros ma wiele zalet, przede wszystkim koszt jego palenia jest o wiele tańszy. Elektroniczne papierosy wypełniamy wymiennym płynem, cena 10 mililitrów liqudu waha się od 7 do 28 zł. Taka ilość odpowiada ok. 100-200 papierosom.   W Polsce po elektroniczny papieros możemy sięgnąć praktycznie w każdym miejscu, ponieważ jak na razie nie wprowadzono zakazu korzystania z epapierosów w miejscach publicznych. Wyjątkiem tutaj jest jedynie transport publiczny i niektóre centra handlowe.

Rozwój społeczeństwa

Palenie e-papierosów jest o wiele korzystniejsze, zarówno dla samych palaczy jak i osób, które narażone są na wciąganie dymu tytoniowego. Elektroniczne urządzenie, jakim jest epapieros, wytwarza mgiełkę, która jest tylko imitacją prawdziwego dymu tytoniowego, ponieważ nie mamy w niej substancji smolistych, które są szkodliwe dla środowiska. W niektórych elektronicznych papierosach mamy wmontowaną specjalna diodę, które wywołuje efekt żaru. E-papierosy prócz innowacyjnego działania, zaskakują również oryginalnym, prostym wyglądem, przypominając elegancki długopis. Na dodatek są proste w obsłudze, dlatego żaden klient nie powinien mieć problemu z ich obsługą. Preferowane są zazwyczaj przez osoby, które próbują rzucić palenie. To elektroniczne urządzenie, ma im pomóc odzwyczaić się od tradycyjnych papierosów, które wywołują wiele śmiertelnych chorób, na które zarażeni są palacze. Elektroniczne papierosy nie są w 100% zdrowe, ale z pewnością są bezpieczniejszą alternatywną dla tradycyjnych papierosów. Warto przy tym zaznaczyć, że z najnowszych badań specjalistów wynika, że bierni palacze są 10-krotnie mniej narażeni na działanie nikotyny z e-papierosów niż ze zwykłych papierosów.